Prof. Dr. Zafer Gençaydın hayatını kaybetti

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü kurucularından sanatçı Prof. Dr. Zafer Gençaydın, 83 yaşında hayatını kaybetti.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Zafer Gençaydın’ın cenazesi yarın Ankara’da toprağa verilecek.

Zafer Gençaydın, 1941’de Ankara’da doğdu. 1965’te Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünü bitirdi. 1977’de Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu Resim Bölümü’ndeki eğitimini “meisterschüler” ünvanı alarak tamamladı. 1977-1978 yılları arası aynı okulun Görsel İletişim Bölümü’nde “Film Yapısının Temelleri-Resim Ses İlişkileri” seminerlerine katıldı.

1978-Gazi Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nde görev yaptı. Kuruluşundan bu yana Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde görev yapan Genaydın, 1994 yılında profesör oldu. İki dönem fakülte dekanlığı yaptı.

Ankara Resim Heykel, DYO, Anadolu, Hacettepe, Gazi, İstanbul Modern gibi müzelerde eserleri yer alan Gençaydın, yurt içinde ve yurt dışında birçok karma sergiye katıldı ve ödüller aldı. Kazandığı birçok ödül arasında 1980 ORHS Başarı Ödülü, 1987 Ankara Sanat Kurumu Ödülü de bulunuyor. 30 kişisel sergi açan sanatçının 3 kitabı, çok sayıda deneme ve araştırma yazıları yayınlandı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir