İtalyan devi bir büyük Türk şirketini satın aldı! Türk pazarında lider konumuna geçti

CFM Soğutma ve Otomasyon, Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olarak İtalyan şirketi Carel Industries’e satıldı. Pandemi sonrası gerçekleşen ilk satın alımlardan biri olan bu işlemde, Carel Industries 2021’de şirketin %51’lik hissesini satın almış ve şirketin başarılı performansının ardından geri kalan hisseleri de satın alma kararı almıştı. Satış işlemi tamamlandığında, CFM Soğutma’daki Murat Cem Özdemir’e ait hisselerin tamamı İtalyan şirketine devredilecek.

Carel Group CEO’su Francesco Nalini, ilk hisse devrinden sonra yaptığı açıklamalarda, uzun yıllara dayanan başarılı işbirliğinden memnuniyet duyduklarını belirtmişti.

Carel Industries, 1973 yılında kurulmuş ve elektronik ekipman ve parça üretimi yapmaktadır. Klima, soğutma ve ısıtma alanlarında dünya çapında lider konumda olan Carel, Çin’den Amerika’ya kadar çeşitli bölgelerde ofislere sahiptir. 2023 yılında 650 milyon euro ciro elde eden şirketin dünya genelinde 38 iştiraki ve 15 üretim tesisi bulunmaktadır. Ayrıca, şirketin 75’ten fazla ülkede ortak ve distribütörlere sahip olduğu bilinmektedir.

Carel, CFM Soğutma ve Otomasyon A.Ş. dışında Avrupa’da Recuperator, HygroMatik, Enginia gibi şirketleri de satın alarak küresel büyüme stratejisine odaklanmıştır. Bu satın alma ile birlikte, Türkiye’deki sektördeki dinamiklerin değişeceği ve rekabetin artacağı öngörülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir