Beyaz Saray’dan Şok İtiraflar: Yardımcıları Biden’ı Göreve Uygun Bulmuyormuş

ABD Başkanı 81 yaşındaki Joe Biden’ın rakibi Donald Trump ile canlı yayın buluşmasındaki duraksayan performansı, üst düzey yardımcıları arasında “ruhunu sorgulaması” veya istifa etmesi çağrılarını ateşledi.

Beyaz Saray fotoğrafçısı, Biden’ın bilişsel sağlığı konusunda uyarıda bulunarak, danışmanların aylardır onun görev için uygun olmadığını bildiklerini açıkladı.

BIDEN’IN MEDYAYA YANSIYAN ‘YORGUN’ HALLERİ

Beyaz Saray ve kampanya ekibi, Biden’ın düşük ve bazen anlaşılması zor konuşma sesini bir “soğuk algınlığı”na bağlıyor. Ancak diğerleri, bu durumun artık Başkan’ın günlük rutinindeki halinin bir yansıması olduğunu iddia ediyor.

Eski Beyaz Saray yardımcı fotoğraf direktörü Chandler West, Instagram hikayesinde şunları yazdı: “Joe’nun gitme zamanı geldi.” West, “Bu insanların çoğunu ve Beyaz Saray’ın nasıl işlediğini biliyorum. ‘Soğuk geçirdi’ veya sadece ‘kötü bir gece geçirdi’ diyecekler, ama haftalarca ve aylarca, özel olarak, gördüğümüz şeyi söylediler – Joe birkaç yıl öncesine göre artık o kadar güçlü değil.”

MUHABİRLER BAŞKANA ERİŞEMİYOR

Muhabirler yıllardır Başkan’a erişim konusunda şikayet ediyor ve Biden’ın basınla off-script zamanını mümkün olduğunca az tutmak için çabalandığını iddia ediyorlar. İddialar, Biden’ın en yakın çevresinin, özellikle de First Lady Jill Biden’ın, göreve geldiği günden bu yana onu korumaya çalıştığını ve özellikle tartışmada sınırlamalarının net bir şekilde ortaya çıktığını gösteriyor.

Beyaz Saray’daki eski bir görevli, Axios’a verdiği demeçte, Jill Biden’ın “başkanı çok koruyucu olduğunu” ve First Lady’nin baş danışmanı Anthony Bernal’in “sadece onu koruduğunu, sık sık bizim onlar için bir şey yapmamıza izin vermediğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir